01 مرداد 1398 ساعت 06:09

روند طراحی UX: نحوه ایجاد یک وب سایت اثربخش

چگونه می توانیم یک وبسایت اثر بخش داشته باشیم ؟ نحوه ایجاد یک وب سایت اثربخش چیست ؟ چرا لازم است که سایت کاملا رسپانسیو باشد ؟

با ما همراه باشید ... جای تعجب ندارد که در ابتدای هر پروژه طراحی سایت، تمرکز بر قابلیت استفاده و تجربه کاربری یا UX باید در خط مقدم کانون توجه شما باشد. یک وب سایت تنها زمانی میتواند به اهداف خود دست یافته و موفق شود که توسط کاربرانش به بهترین نحو مورد استفاده قرار گیرد و نیازهای آنان را برآورده کند. به همین دلیل، بسیار مهم است که در زمان شروع فرآیند طراحی، ابتدا به مخاطب خود فکر کنید.  به نیازهایشان توجه کنید تا کاربران آنچه را میخواهند بدست آورند و بتوانند با برند شما به شیوه ای معقول و معنادار ارتباط برقرار کنند.

روند های مورد علاقه ی تیم ما در طراحی UX

از لحاظ روند طراحی UX باید گفت که استاندارد ها و سلایق دائما در حال تغییر و تکامل هستند. براین اساس، برخی از این روندها برای مدتی باقی می مانند؛ آن هم به خاطر تعاملیست که در هر کسب و کار ایجاد میکنند. ایجاد یک وب سایت نیاز به تلاش مستمر و توجه دقیق به تجربه کاربر از ابتدا تا پایان کار دارد. هنگامی که برای راه اندازی پروژه ی بعدی طراحی وب خود – بدون در نظر گرفتن صنعتی که در آن هستید – آماده میشوید، به بعضی از دستورالعمل های UX موردعلاقه ی ما توجه کنید:

بصورت واکنش گرا طراحی کنید

سایت شما در تمامی دستگاه ها باید متناسب با آن ابعاد تصویر نمایش داده شود. اکثر کاربران از دستگاه تلفن همراه خود به عنوان دستگاه اصلی خود استفاده می کنند، چنانچه نتوانید  وبسایت را برای این دسته از کاربران بهینه سازی کنید، به احتمال زیاد فرصت های زیادی را از دست می دهید.

تجربه ی حسی

تجربه کاربری شما بروی سایت باید حسی بوده و هدایت سایت را برای کاربر آسان کند. طراحی ، مختص کاربران شما و متناسب با سلایق آنها بسیار مهم است تا بتوانید نیازهایشان را برآورده کنید. بازدیدکننده تعاملاتش را به شیوه ی خودش کنترل می کند. منوی "همبرگری" را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. این آیکون سه خطی به عنوان نمادی برای "منو" کاملا شناخته شده است بنابراین برای بسیاری از برند ها این بهترین گزینه برای طراحی وبسایت است.

متن ها

اندازه قلم باید به قدر کافی بزرگ باشد تا برای بازدید کننده خوانا و راحت باشد. از متن های منسجم و با ارزش استفاده کنید که جوابگوی نیازهای کاربر باشند و از تعاملات جذابی استفاده کنید که کاربر را درگیر کرده و آن ها را به سرمایه گذاری زمان بیشتری بروی وب سایت و همچنین برند شما تشویق میکند. این روندی است که هرگز تغییر نخواهد کرد و همچنان بهترین شیوه عمل برای سالهای آینده نیز خواهد بود.

اسکرول کردن افقی در مقابل اسکرول کردن عمودی

بسته به محتوایی که به کاربر نمایش می دهید ، همیشه مجبور به استفاده از اسکرول عمودی نیستید. به تازگی، وبسایت ها  از اسکرول افقی در سایت خود برای نشان دادن محتوایی که دارند استفاده می کنند. اگر بلوک هایی از تصاویر مختلف دارید، گاهی این گزینه از اسکرول عمودی بهتر است. با این حال، اگر شما می خواهید متون نوشته شده ی زیادی را نشان دهید، اسکرول عمودی برای این نوع نمایش بهتر است. باز هم باید گفت که این مسئله موکداً به نام تجاری و نیازهای مخاطبانش بستگی دارد.

نحوه نمایش در موبایل و دسکتاپ

سایت در تلفن همراه شما نباید تفاوت فاحشی با نسخه دسکتاپ شما داشته باشد.  باید تشابهات اساسی وجود داشته باشد تا کاربران آگاه باشند که بروی سایت یکسانی قرار دارند گرچه دستگاه خود را تغییر داده اند. حصول اطمینان یکپارچه بودن سایت از یک پلتفرم به دیگری، برای تجربه کاربر بسیار حائز اهمیت است. روش " اول طراحی کردن با موبایل" اغلب شیوه ی خوبی برای کنار آمدن با طراحی وب سایت است زیرا این نسخه ی " کوچک شده ای" از سایت دسکتاپ شما خواهد بود ؛بنابراین با اینکه همه آنچه را بر روی نسخه دسکتاپ شماست در بر نخواهد گرفت، تمام موارد ضروری مورد نیازتان را نمایش می دهد.

تعاملات  ارزشمند

هنگامی که شما بر روی چیزی در سایت خود کلیک میکنید، کاربر باید نوعی  پاسخ دریافت کند تا به وی اطلاع دهد که در واقع بر روی چیزی کلیک کرده است. Snapchat را میتوان بعنوان یک مثال ابتدایی از این امر در نظر گرفت. وقتی صفحه در حال بارگذاری است، آیکونی را در بالای صفحه میبینید که نشان دهنده ی بارگیری آن است. این ایکون مانع از آن میشود که کاربران فکر کنند برنامه فریز شده یا اینکه دستگاه آنها کار نمی کند.

نحوه قرار گیری انگشتان در موبایل

از آنجا که اکثر کاربران به وب سایت ها از طریق تلفن همراه دسترسی دارند، باید درباره نمایش در صفحه های لمسی فکر کنید. نحوه ی جاگذاری آیکون ها از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ شما نباید تعداد دکمه های زیادی را با فاصله ی نزدیک به هم قرار دهید زیرا این موضوع، کار انتخاب تنها دکمه ی مشخصی را که کاربر قصد انتخابش را داشته ، برای انگشتان وی دشوار میکند. فراهم کردن تجربه ای که تا حد ممکن برای کاربر آسان باشد به طور مستقیم بر چگونگی تعامل و تغییر تاثیر می گذارد.

چند رسانه ای

استفاده از چندرسانه ای در سایتتان می تواند در ارائه یک تجربه غنی و همه جانبه برای کاربران سودمند باشد اما هنگام استفاده از این نوع عناصر، باید مراقب باشید. این ویژگی ها اغلب به شدت بر زمان بارگذاری اثر می گذارند، که از یک تجربه کاربری خوب می کاهد. همواره قبل از این که این ویژگی ها را راه اندازی کنید، آزمایش گسترده ای انجام دهید تا مطمئن شوید که اینکار به سایت شما صدمه ای وارد نمیکند. همچنین، هنگامی که از ویدیوها برای ارسال پیام استفاده می کنید، از به کار بردن نمایش خودکار برای پیامهای شنیداری خودداری کنید، این کار نیز به قابلیت استفاده ی سایت شما آسیب میزند.   در بالا فقط به تعدادی از روندهای طراحی UX اشاره کردیم که تیم ما در هنگام شروع یک پروژه جدید طراحی وب بروی آنها تمرکز می کند. دنیای طراحی UX به طور مدام در حال تکامل و پیشرفت است و به منظور مرتبط ماندن با آن مهم است که در روندهای این صنعت همواره به روز بمانید تا بتوانید بهترین تجربه را برای کاربران خود ارائه دهید. منتظر روندهای طراحی بیشتری که از نظر ما موثرند باشید و نظراتتان را درباره ی روند موردعلاقه ی خودتان با ما به اشتراک بگذارید. برای مشاهده ی برخی نمونه کارهای UX اینجا کلیک کنید.  

ارسال دیدگاه

(2) نظر
محمد جمالی
محمد جمالی

سلام مهندس سوالی داشتم سایت هایی که محاوره ای با کاربر صحبت می کنند این محاوره ای نوشتن سایت هم جزو ux محسوب میشه ؟

خرید اینترنتی
خرید اینترنتی

بسیار عالی و باید روند و کیفیت کار را بالا برد و شرایط را به گونه ای متحول نمود که به بهترین دستاوردها رسید

واحد طراحی و توسعه میهن وب هاست
واحد طراحی و توسعه میهن وب هاست

بله کاملا درست است